Sbírejte bylinky ve správnou chvíli
Věděli jste, že byste měli bylinky sbírat v určitou, k tomu ideální dobu? Uchovají si tak mnohonásobně více aroma. Tak například bylinky byste měli sbírat brzy ráno. Semena je vhodné nasbírat, až když zhnědnou a zkřehnou. Budete tak mít jistotu, že budou čerstvé a již využitelné pro účely v kuchyni. A čeho byste se měli vyvarovat? Nesbírejte bylinky, pokud je venku vlhko nebo mokro.- Sbírejte takové množství bylinek a koření, které spotřebujete.
- Bylinky můžete pěstovat i doma, budete je tak mít vždy po ruce.
Skladujte koření tak, aby si udrželo svou vůni i chuť
Bylinky a koření můžete usušit, tím se prodlouží jejich použitelnost. Svažte stonky provázkem a pověste je na místo, kde je teplo a sucho. Stejně dobře je usušíte například i v troubě nebo sušičce. Čerstvé bylinky zachováte také zamrazením.Jakmile bylinky a semínka zpracujete, rozhodně je uchovávejte na tmavém a suchém místě. Kvůli vlhkosti by bylinky mohla napadnou plíseň a tím je i znehodnotit. Teplo zase může zhoršit jejich kvalitu i aroma. Nejlepším způsobem je uchovávat bylinky v uzavíratelných a nepropustných nádobách, např. skleněných, keramických nebo plastových.
Vařte s vlastními bylinkami jako šéfkuchař
Vaření s vlastními bylinkami má své výhody – jídlo je mnohem více aromatičtější a můžete docílit originálních chutí, které vaše rodina na talíři skutečně ocení. Pozor však na „překořenění“. Pokud byste koření ponechali v pokrmech dlouhou dobu, jídlo by nemuselo chutnat dobře. Výraznost některých koření by totiž přebila chuť jednotlivých surovin, a to určitě nechcete. Díky bylinkám můžete perfektně ochutit také oleje. Přečtěte si, jak na to.- Bude se pokrm vařit dlouho? Koření přidejte až ke konci.
- Čerstvé bylinky a koření přidávejte do jídla před dokončením.
- Pokud koření rozdrtíte například v hmoždíři nebo rozemelete těsně před použitím, bude mnohem výraznější.
Žádné komentáře:
Okomentovat