Pokud jste se rozhodli pro nakoupení našeho kvalitního porcelánu a příborů a chcete aby Vám dlouho dělaly radost, připravili jsme pro Vás několik tipů pro mytí v myčce.
- Opláchněte hrubé nečistoty částečky potravin, abyste zabránili ucpávání síta myčky.
- Uložte nádobí do myčky tak, aby nejvíce znečištěné kusy byly co nejblíže k trysce.
- Velké a velmi špinavé nádobí je dobré obvykle umístit v dolním koši. Menší kusy, jako jsou šálky nebo sklenice a méně znečištěné nádobí by měly být umístěny v horním koši.
- Nádobí by mělo stát pevně v myčce nádobí. Ujistěte se, že nehrozí mechanické poškození případně nedostatečně upevněným nádobím, (může dojít k poškození jako jsou škrábance a odštípnutí). Prosím, nepřetěžujte koše a ujistěte se, že se ostřikovací ramena mohou volně otáčet a že voda tedy bude mít přístup ke všem kusům nádobí.
- Který program zvolit pro právě myté nádobí v návodu k obsluze myčky. Různé mycí programy se liší v intenzitě oplachu, teplotě vody, době trvání mycích programů, druhu a délce sušení.
- Postupujte podle pokynů příslušného výrobce na nastavení myčky, množství mycího prostředku, leštidla, odstraňovače vodního kamene a soli.
- Leštidlo zajistí, že je nádobí na konci mycího cyklu bez pruhů, skvrn, nečistot, je suché a rovnoměrně lesklé.
- V závislosti na kvalitě vody se doporučuje použít přiměřené množství soli. Pravidelné doplňování soli zabraňuje tvorbě vodního kamene, který se vytváří z tvrdé vody.
- Cedníky, trysky pravidelně kontrolujte a udržujte čisté.
- Myčka by měla být otevřena ihned po skončení programu na dobu 5-10 minut, aby mohla uniknout kondenzovaná vodních pára obsahující zbytky soli a rozpouštědel.
- Začnete vyklízení nejprve dolním košem a posléze pokračujte vyklízením horního koše.
- Dávejte pozor při vkládání nožů do koše myčky a vždy je dávejte ostřím dolů. Aby se proud vody dostal rovnoměrně ke všem kusům a ze všech stran.
- Příbory, na kterých ulpěly zbytky majonézy, hořčice, kečupu či jiných omáček obsahujících sůl, opláchněte ještě před vložením do myčky. Sůl je agresivní a pokud příbory nemyjete ihned, mohla by nevratně poškodit jejich povrch a způsobit korozi.
- Pokud chcete chránit Váš příbor, myjte jej na krátký mycí program a při nízké teplotě. Zajistěte, že žádné železné, nebo korodovaná nerezová ocel není v myčce společně s Vašimi příbory – působí jako infekce, která napadá nepoškozené kusy oceli. Pokud se to stane, můžete částice rzi snadno odstranit komerčně dostupným leštidlem na nerezovou ocel.
- Skvrny nebo změny barvy na příboru mohou být způsobeny tím, že je v myčce méně než optimální množství leštidla nebo prostředku na mytí .
- Příbory by neměly stát v uzavřené myčce po ukončení mycího cyklu, proto otevřete dveře myčky ihned po skončení programu na 5 - 10 minut, takže kondenzát může uniknout ven z myčky. Pokud je to nutné, utřete vlhké příbory měkkou utěrkou (zejména čepele nožů).
Vezměte prosím na vědomí: Termín "lze mýt v myčce" používají obecně všichni výrobci, kteří tím zaručují odolnost produktu vůči teplotě, chemii a počtu mycích cyklů, stanovených evropskými normami.
Žádné komentáře:
Okomentovat